Gyerekjóga

A jóga a test-lélek-szellem harmóniáját, egységét megalkotva gyógyít és egyensúlyt teremt. A gyermekjóga mindezt a gyermekek nyelvére fordítja le, miközben megszeretteti velük a mozgást. Több ezer éves tudást és hagyományt ismerhetnek meg játszva, felszabadultan. Gyökereiben ugyanolyan, mint a felnőtt jóga, mégis a gyerekek élvezhető, teljesíthető, játékos formában tapasztalják meg a jóga valamennyi jótékony hatását.

Elengedhetetlen a mozgás, a játék, a mese, a drámajáték alkalmazása. A gyakorlatokkal könnyedén azonosulnak. Szinte észre sem veszik, mennyit dolgoznak az órán, mert az ászanákat játékos formában tanuljuk. Mindeközben testükről, a természetről, a világról is számos ismerettel gazdagodnak.

A gyerekjóga minden gyermek számára nyitott, nem csak csendes és „jólnevelt” gyerekek végezhetik. Kifejezetten előnyös figyelemzavaros, beszédhibás, szorongó, vagy akár hipermozgékony gyerekeknek is. Egy olyan tudás birtokába juthatnak, amely egész életükön keresztül segítheti őket, bármilyen nehézséggel is küzdjenek!

Az óvodás életkor gyerekjóga órája rendkívül dinamikus; sokat kúszunk, mászunk, gördülünk, lógunk, forgunk, nyávogunk, gorillaként üvöltünk, utánozzuk az állatok hangjait – ugyanis minden ászana végzésekor egy állat „bőrébe bújunk”.

Légzőgyakorlatokat, koncentrációs gyakorlatokat rövid ideig végzünk, az ászanákat nem tartjuk ki. A 45 perc aktív játékos mozgással telik, ezt csak a pár perces relaxáció szakítja félbe. Minden alkalmat megragadunk a gyerekek érzelmi intelligenciájának fejlesztésére. A nagy mozgásos gyakorlatok kielégítik a kicsik óriási mozgásigényét.

Nem a teljesítmény számít, hanem a mozgás öröme.

A sulisokkal is rengeteget játszunk, ám ők már több információra kíváncsiak. Ezeken az órákon, több légzőgyakorlatot, koncentrációs gyakorlatot végzünk. Az iskolai élethez való alkalmazkodás segítésére sok tartásjavító ászanát végzünk. A jobb és a bal agyfélteke működését is próbáljuk a gyakorlatokkal aktivizálni, együttes, harmonikus munkára szoktatni. Ismerkedünk a légzésszinkronnal és a pranayama gyakorlatokkal. Ők igénylik legjobban a páros- és csoportos gyakorlatokat, a bizalomjátékokat, melyek érzelmi intelligenciájukat, avagy a kapcsolatteremtést fejlesztik.

A gyakorlatok egyszerre több izomcsoportot mozgatnak meg, és mindegyikben érvényesül az izmok és az ízületek erősítésének és lazításának optimális aránya. A gyermekjóga-foglalkozásokon testi-lelki-szellemi szinten átélt örömteli élményekből gyermekeink egész életük során táplálkozni tudnak.

Növekszik az állóképességük, testük rugalmassága, egészségesek lesznek, elkerülik a betegségeket és a stresszt. A fizikai hatásokon kívül mentális javulás is tapasztalható, a jógázó gyerekekben hamar kialakul a fegyelem, az egészséges értékrend és a kreativitás is.
Minden gyerek különleges a maga nemében, és tökéleteset alkot valamiben. Ezeket az üzeneteket juttatjuk el hozzájuk.